DOM MIESZKALNY NR 1-2
Dom mieszkalny nr 1-2 posadowiony kalenicowo do drogi, w głębi siedliska. Jest to budynek szerokofrontowy, pierwotnie ryglowy, obecnie ryglowo-murowany, o dużej skali (obecnie dwurodzinny), otynkowany, szczyt ryglowy. Po modernizacji elewacji nowe przeprucia okienne. Zachowała się natomiast niezwykle cenna stolarka drzwiowa: XIX-wieczne, dwuskrzydłowe drzwi klepkowe z nadświetlem.
Obiekt o wysokich walorach kulturowych.
BUDYNEK INWENTARSKI NR 1
Budynek inwentarski nr 1 posadowiony kalenicowo do drogi, na froncie siedliska, w pierzei płn.-wschodniej. Jest to budynek murowany
z cegły ceramicznej, parterowy (z poddaszem składowym), nietynkowany, przesklepienia nadproży okiennych w formie łuku odcinkowego. Obiekt o zwartej bryle, nakryty dachem naczółkowym.
DOM MIESZKALNY NR 3
Dom mieszkalny nr 3 posadowiony kalenicowo do drogi, w głębi siedliska. (pierzeja północna). Budynek, pierwotnie ryglowy, obecnie ryglowo-murowany, o małej skali, otynkowany, szczyty ryglowe. Po modernizacji elewacji nowe przeprucia okienne (obecnie 2-osiowy). Obiekt nakryty stosunkowo wysokim dachem naczółkowym.
Mimo wprowadzonych zmian zachował istotna funkcje w krajobrazie kulturowym wsi.
DOM MIESZKALNY z częścią gospodarczą NR 5-6
Dom mieszkalny z częścią gospodarczą nr 5-6 zlokalizowany jest
w środkowej części wsi w pierzei północnej. Obiekt posadowiony na froncie siedliska (stosunkowo odsunięty od drogi). Murowany z cegły ceramicznej, część mieszkalna otynkowana, wieloosiowy (niesyte-tryczna kompozycja elewacji), obecnie zamieszkany przez dwie rodziny, parterowy, nakryty wysokim dachem dwuspadowym. Do frontu budynku przylegają rozmieszczone symetrycznie dwie murowane przybudówki stanowiące zaplecze gospodarcze, nakryte dachami dwuspadowymi.
Budynek stanowi przykład zabudowy mieszkalno-gospodarczej z pocz. XX w.
DOM MIESZKALNY z częścią gospodarczą NR 9
Dom mieszkalny z częścią gospodarczą nr 9 zlokalizowany jest
w południowej części wsi w pierzei północnej. Obiekt posadowiony na froncie siedliska z jedną przybudówką (gospodarczą) posadowioną prostopadle. Budynek murowany z cegły ceramicznej, parterowy, wieloosiowy, nakryty dachem dwuspadowym z wystawką.
Przybudówka pod dachem dwuspadowym.
Budynek stanowi znakomity przykład zabudowy mieszkalno-gospodarczej z pocz. XX w.
BUDYNEK INWENTARSKI (OBORA) NR 10-11
Budynek inwentarski (obora) nr 10-11 zlokalizowany jest na połud-niowym krańcu wsi, w pierzei zachodniej. Posadowiony kalenicowo do drogi, na froncie siedliska. Jest to budynek murowany z cegły ceramicznej, nietynkowany, parterowy (z poddaszem składowym - odeskowanym). Przesklepienia nadproży okiennych w formie łuku odcinkowego. Obiekt o zwartej bryle, nakryty dachem dwuspadowym.
DOM MIESZKALNY NR 13
Dom mieszkalny nr 13 posadowiony kalenicowo do drogi, w głębi siedliska. Jest to budynek szerokofrontowy, pierwotnie ryglowy, obecnie ryglowo-murowany, o zwartej bryle, parterowy otynkowany, szczyty ryglowy, nakryty dachem naczółkowym. Jest to jeden
z najstarszych obiektów we wsi. Od frontu przylegają do budynku mieszkalnego dwie (symetrycznie ulokowane), murowane przybudówki, stanowiące zaplecze gospodarcze.
Obiekt odznacza się bardzo wysokimi walorami zabytkowymi, zachowała się szczególnie cenna stolarka drzwiowa w postaci XIX-wiecznych, dwuskrzydłowych drzwi klepkowych z nadświetlem. Obiekt o wysokich walorach kulturowych.
DOM MIESZKALNY z częścią gospodarczą NR 14
Dom mieszkalny z częścią gospodarczą nr 14 zlokalizowany jest
w środkowej części wsi w pierzei południowej. Obiekt posadowiony na froncie siedliska (stosunkowo odsunięty od drogi). Murowany z cegły ceramicznej, część mieszkalna otynkowana, 5-osiowa (niesymetryczna kompozycja elewacji). Budynek nakryty wysokim dachem dwu-spadowym (szczyty odeskowane).
Budynek stanowi przykład zabudowy mieszkalno-gospodarczej z pocz. XX w.
DOM MIESZKALNY NR 15
Dom mieszkalny nr 15 zlokalizowany jest w środkowej części wsi
w pierzei południowej. Obiekt posadowiony na froncie siedliska (stosunkowo odsunięty od drogi). Murowany z cegły ceramicznej, otynkowany, o niesymetrycznej, wtórnej kompozycji elewacji. Budynek nakryty wysokim dachem dwuspadowym, z wystawką frontową (poddasze mieszkalne) pod osobnym dachem dwuspadowym.
DOM MIESZKALNY NR 16
Dom mieszkalny nr 16 zlokalizowany jest w środkowej części wsi w pierzei południowej. Obiekt posadowiony na froncie siedliska, kalenica do drogi. Murowany z cegły ceramicznej, otynkowany. Parterowy, podwyższony o ściankę kolankową, z frontowym dwukondygnacyjnym ryzalitem. Nakryty dachem dwuspadowym, wystawka pod osobnym daszkiem. Obiekt o niesymetrycznej, wtórnej kompozycji elewacji. Zachował się częściowo detal w postaci opasek okiennych (w formie girland) oraz datownik.
DOM MIESZKALNY z częścią gospodarczą NR 17-18
Dom mieszkalny z częścią gospodarczą nr 17-18 zlokalizowany jest w środkowej części wsi w pierzei południowej. Obiekt posadowiony na froncie siedliska (stosunkowo odsunięty od drogi). Murowany z cegły ceramicznej, część mieszkalna otynkowana, część stodolna o odkrytym watku cegalnym, wieloosiowy (niesymetryczna kompozycja elewacji), obecnie zamieszkany przez dwie rodziny. Parterowy, nakryty wysokim dachem dwuspadowym. Do frontu budynku przylegają rozmieszczone symetrycznie dwie murowane przybudówki stanowiące zaplecze gospodarcze, nakryte dachami dwuspadowymi. W obiekcie zachowała się historyczna (sprzed 1945 r.) stolarka okienna, drzwiowa oraz wrota stodolne.
Budynek stanowi przykład zabudowy mieszkalno-gospodarczej z pocz. XX w.
ZAGRODA NR 19 (dom, bud. stad.-inwent.)
Zagroda nr 19 zlokalizowana jest w północnej części wsi. W ewidencji ujęto:
1. dom mieszkalny, posadowiony kalenicowo do drogi, w głębi siedliska. Jest to budynek szeroko frontowy, murowany z cegły ceramicznej, otynkowany, parterowy, z frontową wystawką (mieści poddasze mieszkalne), obecnie 5-osiowy. Nakryty wysokim dachem dwuspadowym, wystawka pod osobnym daszkiem dwuspadowy.
2. budynek inwentarsko-stodolny, posadowiony kalenicowo na froncie siedliska. Budynek murowany z cegły ceramicznej, nietynkowany, parterowy, przejazdowy, nakryty dachem naczółkowym.
Budynek stanowi przykład zabudowy mieszkalnej i gospodarczej z l.20-30 XX w.
ZAGRODA NR 20 (dom, parnik)
Zagroda nr 20 zlokalizowana jest w północnej części wsi. W ewidencji ujęto:
1. dom mieszkalny z częścią inwentarską, posadowiony kalenicowo na froncie siedliska. Jest to budynek szerokofrontowy, murowany
z cegły ceramicznej, otynkowany (o niesymetrycznej kompozycji elewacji), parterowy, część mieszkalna obecnie 4-osiowa. Nakryty wysokim dachem dwuspadowym.
2. parnik (letnia kuchnia) z ustępem – niewielki obiekt, na planie zbliżonym do kwadratu, murowany z cegły ceramicznej, nakryty dachem dwuspadowym. Przylega do niego ustęp, również ceglany, nakryty osobnym daszkiem pulpitowym. Obecnie tego typu obiektu zachowały się już tylko reliktowo.
Zagroda waloryzuje krajobraz kulturowy wsi.
CMENTARZ POEWANGELICKI
Cmentarz poewangelicki, założony ok. połowy XIX w., na płd.-wschód od wsi na owalnej działce o pow. ok. 0,6 ha. Jest to teren przyleśny, cmentarz obsadzony zwartym szpalerem lip; zachowana kwatera
z fragmentami nagrobków. Objęty strefą „K” ochrony konserwatorskiej jako historyczna nekropolia