KOŚCIÓŁ P.W. CHRYSTUSA KRÓLA
Kościół w Korzystnie zlokalizowany na płd.-zachodnim krańcu wsi, na obszernej działce w otoczeniu cmentarza przykościelnego. Jest to obiekt murowany z cegły ceramicznej, salowy, z wyodrębnionym (pięciobocznym) prezbiterium, wieżowy. Wzniesiono go w 1865-66 r., stąd czytelne cechy neogotyku ceglanego, Wystrój elewacji bocznych zaakcentowany ostrołukowo sklepionymi oknami, dolne okna węższe (doświetlaną empory boczne). Portal główny umieszczony w przyziemiu 3-kondygnacyjnej wieży, zwieńczonej wysoka iglicą. Świątynia chara-kteryzuje się harmonijnymi proporcjami i skromnym opracowaniem elewacji. Korpus nawy nakryty dachem dwuspadowym, prezbiterium osobnym dachem pięciopołaciowym. Działka siedliskowa wraz z terenem dawnego cmentarza wygrodzona murem kamienno-ceglanym. Kościół wraz z cmentarzem przykościelnym, na którym zachowało się upamiętnienie ofiar I wojny światowej oraz kilka nagrobków po 1945 r., Obiekt wpisany do rejestru zabytków, objęty strefą „A” ochrony konserwatorskiej.
DOM MIESZKALNY NR 2
Dom mieszkalny (chałupa) posadowiony kalenicowo w głębi siedliska siedliska, murowany z cegły ceramicznej, otynkowany. Jest to obiekt parterowy, 6-osiowy, o niesymetrycznej kompozycji elewacji, nakryty dachem naczółkowym. Jest to typowy dom mieszkalny dla siedlisk chłopskich z 2 poł. XIX w.
PASTORÓWKA OB. PLEBANIA NR 2
Historyczna pastorówka (ob. plebania, dom mieszkalny), zlokalizowana na wschód od kościoła. Budynek posadowiony kalenicowo na froncie działki. Murowany z cegły ceramicznej, parterowy, 7-osiowy, z frontową wystawką, nakryty wysokim dachem dwuspadowym. W wyniku niepro-fesjonalnej modernizacji zdewaloryzowano część elewacji frontowej.
DOM MIESZKALNY NR 5
Dom mieszkalny posadowiony kalenicowo na froncie siedliska (obecnie w ramach 3-budynkowej zagrody). Jest to obiekt murowany
z cegły ceramicznej, parterowy (ze ścianka kolankową), obecnie
5-osiowy, o symetrycznej kompozycji elewacji. Nakryty stosunkowo płaskim dachem dwuspadowym . W budynku zachował się częściowo skromny detal architektoniczny w postaci opasek okiennych, gzymsów, fryzów.
DOM MIESZKALNY NR 6
Dom mieszkalny posadowiony kalenicowo w głębi siedliska (obecnie w ramach 3-budynkowej zagrody z otwarciem w stronę dropgi). Jest to obiekt murowano-ryglowy, parterowy (ze ścianka kolankową),
z frontowa wystawką, pierwotnie 9-osiowy, obecnie o niesymetrycznej kompozycji elewacji. Nakryty dachem dwuspadowym (wystawka pod osobnym daszkiem 2-spadowym). W budynku zachował się częściowo bogaty detal architektoniczny w postaci opasek okiennych, gzymsów, fryzów.
ZAGRODA NR 51 (24)
Zagroda nr 51 (24), znajduje się w centralnej części. Z kilku budynków w ewidencji ujęto:
1. Dom mieszkalny posadowiony kalenicowo na froncie siedliska . Jest to obiekt murowany z cegły ceramicznej, tynkowany, parterowy (ze ścianka kolankową),z frontową (jednoosiową) wystawką, 7-osiowy, o symetrycznej kompozycji elewacji. Nakryty dachem dwuspadowym (wystawka pod osobnym daszkiem 2-spadowym). W budynku zachował się bogaty detal architektoniczny w postaci opasek okiennych, gzymsów, fryzów.
2. Obora-stodoła – budynek posadowiony w głębi siedliska, szczytem do drogi (wygradza północny bok podwórza), o dużych gabarytach, wielofunkcyjny. Murowany z cegły ceramicznej, nakryty wysokim dachem naczółkowym.
DOM MIESZKALNY NR 30
Dom mieszkalny nr 30 stanowi jedyny historyczny element w dawnej zagrodzie chłopskiej. Posadowiony w głębi siedliska, kalenica do drogi. Obiekt murowano-ryglowy, parterowy, pierwotnie 7-osiowy (obecnie elewacja frontowa zdewaloryzowana), nakryty wysokim dachem naczółkowym. Zachowała się częściowo historyczna (sprzed 1945 r.) stolarka.
DOM MIESZKALNY NR 31
Dom mieszkalny nr 31 (w ramach niewielkiej zagrody 2-budynkowej). Posadowiony na froncie siedliska, kalenicą do drogi. Obiekt murowany z cegły ceramicznej, tynkowany, parterowy, 5-osiowy o symetrycznej kompozycji elewacji, nakryty wysokim dachem dwuspadowym. Zachowała się dekoracyjne opaski okienne.
DOM MIESZKALNY NR 32
Dom mieszkalny (chałupa) nr 32 stanowi jedyny historyczny element
w dawnej zagrodzie chłopskiej. Posadowiony na froncie siedliska, kalenicą do drogi. Obiekt murowany, parterowy, obecnie 4-osiowy (elewacja frontowa zdewaloryzowana), nowe tynki, przeprucia okienne poszerzone.
DOM MIESZKALNY NR 33
Dom mieszkalny posadowiony na froncie siedliska, kalenicą do drogi. Obiekt murowany z cegły ceramicznej, tynkowany, parterowy, pod-wyższony o ściankę kolankową, z dwuosiową wystawką mieszczącą poddasze mieszkalne. Jest to budynek 7-osiowy o symetrycznej kompozycji elewacji, nakryty dachem dwuspadowym, wystawka pod osobnym daszkiem dwuspadowym. Zachował się detal archite-ktoniczny z secesyjnymi motywami, w szczycie wystawki datownik.
Mimo częściowej modernizacji elewacji obiekt o znaczących walorach kulturowych.
ZAGRODA NR 49
Zagroda nr 49, znajduje się w pierzei zachodniej. Była to pierwotnie pełno rolna zagroda chłopska o układzie w podkowę. W ewidencji ujęto:
1. Dom mieszkalny posadowiony kalenicowo w głębi siedliska. Jest szerokofrontowa chałupa, murowano-ryglowa, parterowa, 9-osiowa,
o symetrycznej kompozycji elewacji. Budynek nakryty wysokim dachem naczółkowym. Zachowana historyczna (sprzed 1945 r.) stolarka.
2. Stodoła – budynek wygradza bok podwórza, posadowiony szczytem do drogi. Wzniesiony w technice szachulcowej. Szkielet drewniany odsłonięty. Stodoła dwuklepiskowa, nakryta dachem dwuspadowym. Szczyty odeskowane.
3. Budynek inwentarski (obora) wygradza drugi bok podwórza. Posadowiony szczytem do drogi, murowany z cegły ceramicznej,
z poddaszem składowym, nakryty dachem dwuspadowym.
W zagrodzie zachowało się częściowo historyczne ogrodzenie
w postaci ceglanego muru. Zagroda w strefie B ochrony konser-watorskiej.
STACJA KOLEJOWA (OB. NR 13)
Stacja kolejowa w Korzystnie pochodzi z pocz. XX w. Jest to budynek murowany z cegły ceramicznej, nietynkowany, parterowy, ze ścianką kolankową i dwukondygnacyjnym ryzalitem frontowym. Budynek wielofunkcyjny, mieszczący dworzec, część mieszkalną i pomiesz-czenia gospodarcze. Obiekt o zwartej, funkcjonalnie rozplanowane bryle, charakterystyczny dla tego typu budynków kolejowych wznoszonych na pocz. XX w.
Odznacza się walorami zabytkowymi i kulturowymi.
SZKOŁA OB. DOM MIESZKALNY NR 18
Szkoła, ob. dom mieszkalny, posadowiona na froncie działki siedlis-kowej. Jest to obiekt murowany z cegły ceramicznej, nietynkowany, parterowy, 5-osiowy z podcieniem wejściowym. Budynek jednobryłowy, nakryty dachem naczółkowym. Otwory okienne przesklepione łukiem odcinkowym waloryzują ceglaną elewację.
Budynek o walorach kulturowych.
CMENTARZ PRZYKOŚCIELNY
Działka kościelna zlokalizowana na płd.-zachodnim krańcu wsi, o pow. 0,22 ha. W obrębie działki znajduje się XIX-wieczna neogotycka świątynia (dominanta architektoniczna w krajobrazie wsi) cmentarz przykościelny z nagrobkami oraz upamiętnienie ofiar poległych w czasie I wojny światowej. Kościół i działka podlegają prawnej ochronie. Teren działki ogrodzony ceglanym murem. Wyznacza się strefę „A” dla działki kościelnej.
CMENTARZ POEWANGELICKI (leśny)
Cmentarz poewangelicki (leśny), zlokalizowany ok. 1 km na południe od kościoła, w lesie. Działka czworoboczna o pow. ok. 0,5 ha. Zachowane fragmenty alei, lipy, podszyt; pozostały fragmenty nagrobków. Objęty strefą „K” ochrony konserwatorskiej jako historyczne miejsce pochówków.
CMENTARZ POEWANGELICKI
Cmentarz poewangelicki, zlokalizowany ok. 2 km na północ od wsi (przy drodze do Grzybowa); wyróżnia Się w krajobrazie jako kępa zieleni wysokiej. Działka czworoboczna o pow. ok. 0,4 ha. Brak nagrobków. Objęty strefą „K” ochrony konserwatorskiej jako historyczne miejsce pochówków.