ZESPÓŁ UJĘCIA WODY
W historycznym zespole ujęcia wody w Kopydłówku wszystkie obiekty pełnią w dalszym ciągu swoja pierwotną rolę. Budynki powstały ok. 1910 r. W ewidencji ujęto:
1. Hala pomp: obiekt murowany z cegły ceramicznej, parterowy (z przybudówkami), nietynkowany, 8-osiowy (część otworów Zablem-dowana), nakryty płaskim dachem dwuspadowym. W obiekcie zachowała się oryginalna kompozycja elewacji z bogatym, ceglanym dtalem, w postaci lizen, gzymsów nadotworowych.
2. Hala filtrów: obiekt murowany z cegły ceramicznej, parterowy, nakryty dachem dwuspadowym. Zachowana historyczna kompozycja elewacji (część otworów zablendowana), z bogatym ceglanym detalem w postaci lizen, opasek okiennych i drzwiowych, gzymsu podoka-powego.
3. Studnia: obiekt o niewielkiej skali, wzniesiony na planie koła, murowany z cegły ceramicznej, nakryty daszkiem stożkowym ze sterczyną. Elewacja z ozdobnymi ceglanymi lizenami.
Zespół budynków odznacza się bardzo wysokimi walorami zabytkowymi – strefa „B” ochrony konserwatorskiej.
DOM MIESZKALNY NR 1
Budynek mieszkalny wzniesiony dla pracowników ujęcia wody, murowany z cegły ceramicznej, otynkowany, nakryty dachem dwu-spadowym. Jest to obiekt wielorodzinny, 2-kondygnacyjny, dwuklasowy, z zachowanym ceglanym detalem w postaci narożnych boniowań, opasek okiennych i drzwiowych, gzymsów między-kondygnacyjnych.
BUDYNEK GOSPODARCZY NR 1
Budynek gospodarczy posadowiony równolegle do obiektu miesz-kalnego, wzniesiono w tym samym okresie (ok. 1910 r.). Jest to obiekt murowany z cegły ceramicznej, otynkowany, dwukondygnacyjny, nakryty dachem pulpitowym. Zachowany detal w postaci ceglanych lizen i opasek. Wystrój nawiązuje do sąsiedniego domu mieszkalnego.